❌Internet jest pełny wielu niesprawdzonych informacji, a także opinii, które nie mają żadnego poparcia w nauce.❌ Zerknij do dzisiejszej analizy.
Celiakia, alergia na pszenicę, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
Pacjenci u których zdiagnozowano celiakię, alergię na pszenicę i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten wykazują poprawę lub ustąpienie objawów skórnych dzięki stosowaniu diety bezglutenowej.
W systematycznym przeglądzie zuważono również, że dieta bezglutenowa może przynieść korzyści m.in. u niektórych pacjentów z łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry (AZS), bielactwem nabytym, pęcherzycą zwykłą, zmianami krostkowymi dłoni i stóp (pustulosis palmoplantaris – PPP), przewlekłą kandydozą skórno-śluzówkową.
U części pacjentów zidentyfikowano podwyższone przeciwciała przeciwko gliadynie, co może sugerować współwystępowanie choroby glutenozależnej. Część obserwacji miało jednak swoje ograniczenia – niektóre objawy były identyfikowane na podstawie tylko i wyłącznie zgłoszeń pacjentów, wielu z nich nie miało badań w kierunku chorób glutenozależnych, dlatego trudno o jednoznaczne wnioski, czy dieta bezglutenowa jest wskazana w tych przypadkach.
Choroba Dühringa
Wskazaniem do stosowania diety bezglutenowej jest choroba Dühringa (zapalenie opryszczkowate skóry, dermatitis herpetiformis, zespół jelitowo-skórny), która przeważnie charakteryzuje się zmianami wielopostaciowymi na skórze. Występują pęcherzyki, rumień, grudki, zaczerwienienie, swędzące miejsca, które mogą prowadzić do strupków i zadrapań.
Trądzik
Nie znajdziemy jednak potwierdzenia, że dieta bezglutenowa jest skuteczną terapią przy trądziku.
Istnieją natomiast dowody, że zmiany trądzikowe zaostrzają się przede wszystkim przez tzw. “śmieciowe jedzenie”. Część pacjentów będzie niekorzystnie reagować na produkty mleczne. Korzystne natomiast przy trądziku jest stosowanie diety bogatej w przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3, diety o niskim indeksie i ładunku glikemicznym, która nie jest niedoborowa w witaminy i mikroelementy.
W przeglądzie z 2022 r. również nie znajdziemy powiązania między trądzikiem, a spożyciem glutenu. Podkreśla się, że dieta o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym może jemu sprzyjać. Obecność glutenu w diecie nie musi oznaczać, że nasza dieta charakteryzuje się wyższym indeksem i ładunkiem glikemicznym. Co więcej – eliminacja glutenu może doprowadzić do wyższego indeksu i ładunku, jeśli będziemy wybierać wysoko przetworzone produkty bezglutenowe.
Ostateczny werdykt – kto powinien wyeliminować gluten?
W problemach skórnych postaw na różnorodną odżywczą dietę o niskim indeksie i ładunku glikemicznym, w której nie powinno brakować kwasów omega-3 i żadnej z witamin oraz mikroelementów. Gluten wyeliminuj na pewno wtedy, gdy rozpoznano u Ciebie celiakię, alergię na pszenicę, chorobę Dühringa, nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.
W innych przypadkach porozmawiaj ze specjalistą o korzyściach i zagrożeniach takiej diety, gdyż nieuzasadniona i do tego nieprawidłowo stosowana dieta bezglutenowa może przynieść więcej szkody niż pożytku, tj. problemy skórne mogą się nasilić!