Krąży wiele mitów na temat spożywania kawy. Czy kawa odwadnia? Przyglądając się badaniom, już w 1928 roku kanadyjscy naukowcy głosili, że kawa mia działanie diuretyczne, a uczestnicy badania częściej odwiedzali toaletę. Badanie ma jednak pewien minus – brały w nim udział TYLKO trzy osoby, zatem bazowanie na nim jako solidnej podstawie jest śmieszne.
Kofeina z kawy ma zdolność do zwiększania cyrkulacji krwi w obiegu (w kierunku nerek), a jednocześnie organiczanie zdolności do absorpcji sodu, co może tłumaczyć jej właściwości diuretyczne. Wciąz jednak ten mechanizm spotyka się z odmiennymi opiniami. (1)
Później, profesor Armstrong przeprowadził 10 badań, z których wysnuł wniosek, że osoby poddane badaniom generalnie oddawają częsciej mocz, gdy spożywają po prostu więcej płynów – NIEZALEŻNIE od tego, czy pili oni napoje z dodatkiem kofeiny czy też bez niej. Wniosek? Kofeina nie odwadnia. (2)
Co należy wiedzieć?
✔ Fakt, że oddajesz częściej mocz nie znaczy, że prowadzi to do odwodnienia. Pijąc duże ilości płynów (w tym kawę, herbatę, czy dodatek kofeiny w innej formie) odwiedzasz częściej toaletę, ale jednocześnie nawadniasz organizm.
✔Kawa zawiera wodę, bo przecież są to zaparzone za pomocą WODY zmielone ziarna.
✔Jeśli zauważa się lekki efekt diuretyczny kawy, to nie trwa on długo. Generalnie osoby, które regularnie piją kawę uzależniają się od dawki kofeiny tak, że kawa może nie mieć żadnego wpływu na diurezę.
Mam nadzieję, że to wyjaśnia mit dot. picia kawy! 🙂
(1) http://jpet.aspetjournals.org/content/33/2/167.full.pdf+html
(2) http://kins.uconn.edu/lawrence-e-armstrong-ph-d/