Komosa ma specyficzny smak i nie każdy ją lubi. Warto jednak poznać jej korzystne cechy.
W zależności od odmiany w 100g suchego produktu znajdziemy średnio 50-64g węglowodanów, 12-17g białka oraz 5-15g tłuszczu, co nam daje kaloryczność około 350 kcal. Quinoa zawiera około 7g błonnika.
Quinoa zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9 oraz kwasy omega-3 w formie ALA. Jest to niezwykle ważna właściwość dla wegan i wegetarian, którzy nie spożywają tranu i ryb w swojej diecie, gdyż potrzeba dostarczać pokaźne ilości ALA, by otrzymać przyswajalne przez organizm formy EPA i DHA z niezbędnych omega-3.
Warto rozwinąć, jakie antyoksydanty zawiera quinoa, bowiem wykazują one zdolność do hamowania cytokin prozapalnych. Jest to rodzina witaminy E (alfa-, beta-, gamma-, deltatokoferole) oraz flawonoidy takie jak kwercetyna i kemferol, które wykazują wysoki stopień przeciwutleniający. Mówiąc wprost – komosa spowalnia m.in. starzenie się komórek, czyli nas samych.
Warto wiedzieć, że 100g komosy dostarcza: E (25% RDA), B1 (25% RDA), B2 (20% RDA), B6 (25% RDA), kwasu foliowego (90% RDA), magnez (50% RDA), potas (15% RDA), fosforu (50% RDA).
Charakterystyczną cechą większości produktów roślinnych jest zawartość niepełnowartościowego białka. Komosa jest wyjątkiem i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Komosa konkuruje zatem z mięsem, rybami i jajami! 👌
Ostatni punkt – jest bez glutenu.
–
Dla kogo polecam:
✅ jeśli nie masz zawsze ochoty na mięso, ryby, jaja,
✅ jeśli nie jesz mięsa, ryb, jaj,
✅ jeśli masz niedobór magnezu i kwasu foliowego.
Źródło zdjęcia: onet.pl