Objawy różnicujące endometriozę i zespół jelita nadwrażliwego

ARCHIWUM
Objawy różnicujące endometriozę i zespół jelita nadwrażliwego

W poprzednim poście wymieniłam podobne objawy endometriozy i zespołu jelita nadwrażliwego. Endometriozie może towarzyszyć zespół jelita nadwrażliwego, ale i endometriozę można pomylić z zespołem jelita nadwrażliwego. Błędna diagnoza nie jest wcale taka rzadka. Czasem okazuje się, że przyczyną objawów ze strony przewodu pokarmowego nie są zaburzenia ze strony jelit, a właśnie endometrioza.

To, co może być charakterystyczne dla endometriozy, a niekoniecznie dla IBS, to:
📍obfite miesiączki,
📍bolesne miesiączki,
📍bóle brzucha, śródbrzusza i podbrzusza, które nie znikają po zażywaniu standardowych leków rozkurczowych czy też przeciwbólowych, takie bóle mogą być ostre i przewlekłe nawet przez cały cykl miesiączkowy; bóle te czasem zmuszają do korzystania z pomocy doraźnej i podawania leków przeciwbólowych dożylnie,
📍bóle kręgosłupa i bóle kończyn dolnych przed miesiączką i w trakcie miesiączki,
📍niepłodność, problemy z zajściem w ciążę, zaburzenia miesiączkowania,
📍bóle podczas stosunku (bóle przy wybranych pozycjach lub nawet w każdej pozycji),
📍ostre, przenikające, ale i łagodne bóle, pieczenie, dyskomfort podczas oddawania moczu,
📍krwiomocz,
📍bóle podczas badania ginekologicznego.

Problem z diagnostyką endometriozy jest bardzo duży. Ignorowanie zgłaszanych objawów przez pacjentkę nie jest rzadkie. Z kolei ultrasonografia (USG) w przypadku diagnozowania endometriozy jest czuła na poziomie 25-30% [1]. To niewiele… Złotym standardem jest wynik badania histopatologicznego pobranego materiału w trakcie laparoskopii, ale zanim rzeczywiście pacjentka zostanie skierowana na laparoskopie mija sporo czasu.

➡️W jednej z pracy przeczytałam, że “niedbale przeprowadzone badanie jest jedną z częstszych przyczyn opóźnienia ustalenia właściwego rozpoznania” [1].

➡️Wiedz, że ból podczas stosunku, silne bóle w trakcie miesiączki nie są czymś, na co musisz się zgadzać i zaakceptować. Szukaj pomocy, bo zdarza się, że objawy endometriozy wraz z wiekiem przybierają na sile.

[1] Najczęstsze błędy w diagnostyce i leczeniu endometriozy, E. Barcz, WUM, 2016

Źródło zdjęcia: controlcramps.com