Przejadanie się jako przyczyna wzdęć

ARCHIWUM
Przejadanie się jako przyczyna wzdęć

(źródło zdjęcia: kandulski.pl)

Każdemu to się czasem zdarzyło…
🟥Zupełnie zrozumiałe jest to, że każdemu zdarzy się czasem zjeść za dużo. Sprzyjają temu wszelkie święta, wydarzenia związane z żywnością jak np. Tłusty Czwartek, Dzień Świętego Marcina i Rogale Świętomarcińskie, urodziny, imieniny, rodzinne uroczystości, na których nie brakuje jedzenia.
🟥Kompulsywne objadanie się, bulimia oraz inne zaburzenia
jako przyczyna wzdęć.
Leczenie zaburzenia odżywiania powinno być priorytetem dla osoby chcącej zredukować objawy ze strony przewodu pokarmowego. Może się okazać, że odzyskanie zdrowej relacji z żywieniem (co najczęściej nie jest takie łatwe i może trwać latami) wyciszy objaw wzdęcia.
🟥Przejedzenie może skutkować wzdęciami nawet przez kolejne dni.
Wiedz, że wzdęcia w wyniku przejedzenia mogą pojawić się i trwać chwilę po zjedzeniu, przez kilka godzin, czy nawet przez kilka dni od spożycia “za dużo” żywności. Trawienie to bardzo długi proces.
🟥Kiedy będzie “za dużo” na talerzu, co może spowodować wzdęcia?
Wzdęcia nasilają się, gdy jesz (za) duży posiłek objętościowo i kalorycznie. I nie ma tutaj wyznaczonych ram, który decydowałyby o tym, że posiłek jest dla Ciebie “za duży”. To jest coś indywidualnego, co tylko Ty możesz zaobserwować.
🟥Ale jak sobie odmówić kolejnej porcji posiłku?
Jeśli poważnie podchodzisz do eliminacji wzdęć to musisz uświadomić sobie, że to Ty decydujesz, co zjadasz i ile zjadasz. Twoje wybory żywieniowe mogą uchronić Cię przed wzdęciami lub też doprowadzić do wzdęć. Pomyśl, jak doskonale czujesz się, gdy wzdęcia u Ciebie nie występują i miej w głowie ten obraz za każdym razem, gdy czujesz, że przekraczasz linię najedzenia w kierunku przejedzenia się. Wsłuchaj się w swój organizm i koncentruj na jedzeniu bez rozpraszania.
🟥Regularne przejadanie się może doprowadzić do zmian
w mikrobiomie.
Regularne przejadanie się, szczególnie produktami, które charakteryzują się wysokim stopniem przetworzenia, są obfite w cukry proste, tłuszcze trans, tłuszcze nasycone, pozbawione błonnika, bogate w sól i zbędne dodatki o wątpliwym korzystnym działaniu na zdrowie poprawiające smakowitość produktu mogą doprowadzić do negatywnych zmian w mikrobiomie jelitowym i w konsekwencji do dysbiozy.
Zapamiętaj, proszę: trwała i świadoma redukcja wzdęć zaczyna się od zmiany sposobu żywienia, a niekiedy od poprawy relacji z żywieniem.